Początki terapii Soulwork

Martyn Carruthers rozwinął systemowy coaching Soulwork, (którego nazwę zmienił potem na Integracyjny Coaching Systemowy) jako syntezę
coachingu sukcesu, pracy z emocjami,
strategicznego planowania oraz doradztwa dla par.
Historia Soulwork’u sięga początku lat 80-tych…

Historia Soulwork’u © Jan Sikorski 1996

Początki Soulwork’u są nieco chaotyczne, z czego łatwo byłoby wnioskować, że sam Martyn Carruthers jest lekko chaotyczny. Może to było potrzebne. Jak powiedział kiedyś Martyn: „gdybym wiedział, co robię, to nie byłyby badania, a gdybym wiedział, dokąd zmierzam – nigdy bym tam nie dotarł”.

Martyn urodził się i dorastał w Walii. Po ukończeniu szkoły średniej pracował w szpitalu wojskowym w Haslar jako ratownik medyczny i uczył się w Królewskiej Wojskowej Szkole Medycznej na kierunku fizyka ochrony zdrowia. Służył na jądrowych okrętach podwodnych brytyjskiej marynarki wojennej, a także wspierał stacje jądrowe wiedzą na temat środowiska i postępowania w razie nagłych wypadków. Później pracował dla kanadyjskiego rządu jako Oficer Ochrony przed Promieniowaniem.

W późniejszych latach, zamiast na sprzęcie, skupił się bardziej na ludziach i został trenerem. Wśród jego zainteresowań znalazła się polinezyjska antropologia, która okazała się użytecznym, choć nietypowym źródłem materiałów. Żył i uczył się wśród rodowitych hawajskich uzdrowicieli, co pozwoliło mu przyjrzeć się wzorcom innym od tych, do których przywykliśmy w zachodniej medycynie i psychologii.

Studiował metody szybkiego uczenia się oraz wpływ przekonań, emocji i relacji na umiejętność przyswajania wiedzy. Martyn pracował z Annegret Hallanzy, rodzinną terapeutką z Niemiec, z którą przez sześć miesięcy badali razem sposoby rozpoznawania i radzenia sobie ze zjawiskiem auto-sabotażu i jego nieprzyjemnych konsekwencji (patrz – wywiad z Martynem.)

Martyn i Annegret odkryli, że najbardziej zmotywowani, odpowiedzialni dorośli ludzie potrafią używać bogatych w zasoby doświadczeń jako podstawy do podejmowania życiowych decyzji. Jako że niektórzy ludzie nazywali te doświadczenia Duszą, Martyn nazwał ten etap pracy Soul-Work (tłum. Praca z Duszą) a swoją metodologię Soulwork Systemic Coaching. Annegret nazywała te stany Wizjami i rozwinęła VoVa (skrót od Visionorientiert Veränderungarbeit – Praca ze Zmianą Zorientowana na Wizje).

Annegret i Martyn uczyli razem w Europie, gdzie kontynuowali rozwijanie tych modeli pracy. Z czasem Martyn dostosował je do potrzeb pracy z klientem przez Internet, by pomagać ludziom w rozwiązywaniu problemów dotyczących związków, rodziny i relacji w grupie. Tutaj znajduje się pierwsza prezentacja jego pracy – na Universiteckim Forum Świadomości Człowieka w Anglii.

Podstawowa forma, czy inaczej sekwencja wydaje się prosta:

Klarowność > Integralność > Wolność > Motywacja > Inspiracja > Sukces

Niektóre z teorii, jakie Martyn włączył w Soulwork, wywodzą się z wymienionych poniżej:

1. Definicja celu (George Miller)

2. Ewolucja wartości (Clare Graves)

3. Cybernetyczna teoria umysłu (Gregory Bateson)

4. Społeczno-poznawcza teoria uczenia się (Albert Bandura)

5. Systemowe konstelacje rodzinne (Bert Hellinger)

6. Tradycyjne hawajskie metody uzdrawiania (rodowici hawajscy nauczyciele)

7. Niezależne stany (części) ego (Virginia Satir i Milton Erickson)

8. Sensoryczna reprezentacja subiektywnych doświadczeń (William James)

Soulwork Martyna reprezentuje potrzebę współpracy, 
nie kryje się za nim żadne new age’owe, religijne, ani też polityczne ugrupowanie.

 

Historia Soulwork’u – Źródła Inspiracji

Mieliśmy szczęście uczyć się pod okiem wielu członków hawajskiej starszyzny.
Oto niektórzy z nich:

Aunty Margaret Machado nauczyła Martyna la’au lapa’au and lomilomi. Na zdjęciu: Margaret i Martyn w Kealakekua.

Papa Henry był jednym z najbardziej poważanych Kahunów uzdrowicieli na Hawajach. Martyn miał szczęście uczyć się od niego.

Uncle George Naopebył znanym nauczycielem hula i starożytnych pieśni.

 

Uncle John Kaimikaua był skarbnicą pieśni, hula i tradycji mistycznych.

 

Aunty Mona Kahele  była ekspertem w dziedzinie la’au lapa’au  i ho’oponopono

 

Aunty Maile uczyła masażu lomilomi i la’au lapa’au w Kohala i Waimea

 

Miriam Bakerbyła ekspertem w awaiku. W Ka’u była znana jako Kobieta Anioł.

Papa Henry Auwae

Papa Henry Auwae był kahuna nui la’au lapa’au (najbardziej doświadczonym uzdrowicielem) na Hawajach. Martyn często cytuje jego słowa, na przykład ”Jaki sens ma leczenie choroby, jeśli chory nie wynosi z tej choroby nauki?” oraz “Twoje zdrowie odzwierciedla twoje relacje!”

Papa Henry większość swojego życia poświęcił uzdrawianiu – Martyn nazywa go Ojcem Chrzestnym Soulwork’u. Filozofia Papa Henry’ego znajduje odbicie w naszym coachingu, szczególnie w ho’oponopono (uzdrawianie relacji, patrz – Systems 1), ho’omoe (praca ze snami) oraz ele’ele eke (zmiana więzów relacji – Systems 5). Patrz – Hawajski Szamanizm.

Dr Gregory Bateson

Dr Gregory Bateson był antropologiem, który prowadził badania nad schizofrenią. Zastosował cybernetyczną i systemową teorię w swojej pracy (patrz – „Steps to an Ecology of Mind”). Opisy logicznych typów Batesona dały nam użyteczną hierarchię abstrakcji, takich jak przekonania, wartości czy tożsamość.

Jako że relacje mają wyższy poziom abstrakcji  niż indywidualna tożsamość w hierarchii Batesona, a przez to wywierają na nas większy wpływ, w czasie coachingu uczymy ludzi jak uziemiać i stabilizować zmiany w ich relacjach. Często po indywidualnym coachingu przeprowadzamy coaching relacji, przeważnie dla par, rodzin i zespołów (to pomaga powstrzymać parterów, rodziny i zespoły przed „odinstalowaniem” pożądanych przez klienta zmian).

Dr Milton Erickson

Dr Milton Erickson był amerykańskim psychiatrą, który zredefiniował medyczną hipnozę,  (która została ośmieszona przez doktora Zygmunta Freuda). Mimo paraliżu po przebytym w dzieciństwie polio, Milton Erickson został ekspertem w dziedzinie komunikacji niewerbalnej, konstruktywnej prowokacji i tworzenia zdrowych metafor. (Więcej przeczytasz w książce Uncommon Therapy autorstwa Jay Haley.) Martyn używa i naucza tych umiejętności w swojej pracy, zwłaszcza w swoich interaktywnych izomorficznych metaforach, w Dreamwork (Praca ze Snami – Systems 3) oraz w prowokatywnej terapii i coachingu (Systems 5).

Dr. Viktor Frankl

Dr. Victor Frankl był niemieckim psychiatrą znanym jako twórca Logoterapii – egzystencjalnej psychoterapii – do której stworzenia zainspirowany został w przebywając w nazistowskim obozie koncentracyjnym w czasie II Wojny Światowej. Duża część jego filozofii znajduje odbicie w naszym coachingi i treningach, zwłaszcza asystowaniu klientom w poszukiwaniu sensu jako podstawy do zmiany. Martyn poznał go w Hanowerze – filozofia Frankl’a widoczna jest w coachingu prowokatywnym Martyna (Systems 5) i w sposobach stabilizowania doświadczenia integralności (Systems 3).

Dr Clare Graves

Dr Clare Graves był post-doktoranckim studentem Abrahama Maslowa. Dr Graves opisywał “wartości” jako podstawę ewolucji człowieka i stworzył użyteczny model ewolucji społecznej, który przewiduje zachowania jednostek, grup i organizacji. Praca doktora Graves’a została włączona w Soulwork, zwłaszcza w coaching celu, mentoring (Systems 7) i coaching zespołu. 

Annegret Hallanzy

Annegret Hallanzy (Annegret Meyer) żyje w Bawarii, gdzie stworzyła syntezę NLP i terapii – Visionorientiert Veränderungarbeit – Pracę ze Zmianą Zorientowaną na Wizje, inaczej VoVa. Jej praca zainspirowała nasz Goalwork – pracę z celem (Systems 2) oraz coaching dla par (Systems 8 – patrz też Więzy Relacji). Annegret napisała o swojej syntezie w Ekologie NLP Redefiniert (Redefinicja Ekologii NLP), gdzie oceniła ekologię i konsekwencje wielu strategii i technik NLP. Oto fragment jej książki w jęz. angielskim: NLP Ecology Redefined.

Bert Hellinger

Kolejny niemiecki terapeuta, Bert Hellinger badał pozycje przestrzenne bliskich w ludzkiej podświadomości. W swoich książkach o konstelacjach rodzinnych Hellinger opisuje wpływ działań rodziny na jej członków. Martyn przyjął koncepcje Hellingera dotyczące odpowiedzialności w relacjach oraz współuzależnień (Systems 1), ale nie jego techniki. Hawajskie modele relacji Martyna mają inna strukturę systemową.

Aunty Mona Kahele

Aunty Mona Kahele była rodowitą hawajską kupuna (starszą) przeszkoloną w ho’oponopono (hawajska terapia rodzinna) i la’au lapa’au (hawajska medycyna naturalna) których nauczył ją jej pradziadek, kahuna. Mieszkała blisko Kealakekua, gdzie pomagała wielu ludziom radzić sobie z problemami w relacjach i z emocjami. Aunty Mona dała Martynowi ręcznie spisane notatki z ponad 50 lat jej pracy, dotyczące leczenia ciała, umysłu i ducha i zainspirowała go do przetłumaczenia rytuałów uzdrawiania ho’omoe i ho’oponopono do formy łatwiejszej do przyjęcia na zachodzie.

Uncle John Kaimikaua

John Kaimikaua był rodowitym hawajskim ekspertem od lokalnych tradycji. Uncle John żył na Molokai – w tradycji znanej jako Wyspa Czarowników – gdzie uczył się od tajemniczej kahunki. Nauka Martyna z Uncle Johnem doprowadziła go do klaryfikacji współzależnych relacji z niesamodzielnymi, agresywnymi lub zmarłymi członkami rodziny (patrz Systems 6). 

Dr Ronald D Laing

Doktor Ronald D Laing opisywał choroby umysłowe jako zaburzenia społeczne, a nie biochemiczne, tłumaczył też, że kontekście rodziny, objawy chorób umysłowych wydają się być zrozumiałe. (Więcej na ten temat w jego książce: „The Divided Self”). Napisał o komunikacji w dysfunkcyjnych rodzinach i opisał efekty zachowań w rodzinie na postrzeganie rzeczywistości przez jej członków.

Martyn włączył do Soulwork’u elementy filozofii doktora Lainga w zakresie polityki rodzinnej i chorób (Systems 1); meta-zasad w rodzinie (Systems 5) oraz spostrzeżenie doktora Lainga, że szaleństwo jest zdrową reakcją na niezdrowe sytuacje. Dr Laing napisał kiedyś “Rodzinne schematy nie są tak widoczne dla oka jak gwiazdy na niebie” (Massey Lectures II, 1969) – choć diagnoza systemowa Martyna takimi właśnie je czyni!

Aunty Margaret Machado

Aunty Margaret Machado, rodowita hawajska uzdrowicielka znana z obszernej wiedzy w temacie lomilomi (masaż) i la’au lapa’au (zielarstwo) żyła w Kealakekua na Big Island na Hawajach gdzie uczyła się od swojego dziadka, kahuny (eksperta). Jej nauki zainspirowały relacje “Soul to Soul” („Dusza w Duszę”), które są centralnym punktem naszego coachingu. Martyn mieszkał przez jakiś czas z Aunty Margaret i jej rodziną, kiedy uczył się od niej lomilomi na Hawajach. (Córka Margaret, Nerita Machado kontynuuje tradycje swojej matki).

Dr Murray Bowen

Dr Murray Bowen rozwinął teorię funkcjonowania człowieka opartą na studiowaniu nauk przyrodniczych i jego badaniach. Teoria Bowena zwana teorią systemów rodzinnych różni się od ogólnej teorii systemów, psychiatrii, medycyny, psychologii czy teorii grup w socjologii i socjobiologii. Teoria Bowena pomaga przewidzieć interakcje systemowych zmiennych w ludzkich rodzinach, które wpływają na dojrzałość jednostek i zdrowie całej grupy. Patrz Zmiana Systemowa

Profesjonalne Rozmowy: Coaching, Doradztwo i Terapia

Termin coach powstał na Uniwersytecie Oxforda jako slangowe określenie nauczycieli, którzy nosili studentów. Coaching rozwinął się i był używany w sporcie, rozwoju osobistym, edukacji dorosłych i uczeniu zdolności przywódczych. Od lat 90-tych, stowarzyszenia coachingowe zdają się przejmować dowodzenie. Patrz Filozofia Coachingu.

Chociaż konwersacje nazywane coachingiem, konsultingiem, doradztwem, psychoterapią i psychiatrią pokrywają się w znacznej części, słowo coaching opisuje naszą pracę lepiej niż doradztwo itp. Jesteśmy prawdopodobnie bardziej eklektyczni niż większość psychologów czy psychiatrów, którzy bywają ograniczeni modelami świadomości, których uczy się na uniwersytetach i w literaturze. Poniższa tabela porównuje te rodzaje pomocy.

 

Czas

Nastawienie

Cele

Trudności/ sprzeciw

Przeniesienie

Zasoby

Psychiatria

Dekady

Biochemiczna homeostaza

Zapewnienie homeostazę umysłu

Przezwyciężenie autorytetu

Użycie do zwiększenia autorytetu

Leki

Terapia

Lata

Rodzina

Rozpoznanie osobowości

Zgłębianie przyczyn

Wykorzystanie

Analiza

Doradztwo

Miesiące

Rzeczywistość wymagań od życia

Poradzenie sobie z problemami

Unikanie minimalizacja

Minimalizacja

Umiejętności Życiowe

Konsulting

Tygodnie

Złożone problemy

Rozwiązanie problemów biznesowych

Logiczne argumenty

Ignorowanie

Trening i Doświadczenie w Biznesie

 Coaching

Tygodnie

Zarządzanie życiem

Sukces w osobistych celach

Dysocjacja i ignorowanie

Ignorowanie

Trening Coachingowy

Soulwork

Dni

Integralność

Dojrzałość emocjonalna

Akceptacja i integracja

Rozwiązanie/ Rozpłynięcie

Trening Systemowy i Modelowanie Eksperckie

 

 

Neuro-Lingwistyczne Programowanie (NLP)

NLP znane jest z hipnotycznej komunikacji, umiejętności wywierania wpływu i modelowania. Martyn był certyfikowany jako trener NLP przez cztery niezależne instytucje treningowe i uczył NLP do czasu zbadania długoterminowych konsekwencji NLP. Adaptował z NLP pewne formy komunikacji niewerbalnej (uczonej w Systems 2), poczucia linii czasu i ponownego wdrukowywania (uczonego Systems 6) oraz modelowania subiektywnych zachowań. Najczęściej wspomina wpływ Steve’a i Connirae Andreas, Roberta Diltsa i doktora Wyatta Woodsmalla na swoją pracę.

Teoria Systemów, Złożoność i Teorie Chaosu

Teoria Systemów została pierwszy raz zaproponowana w latach 40-tych przez Ludwiga von Bertalanffy’ego, który zauważył, że rozwinąć mogą się tylko systemy, które wchodzą w interakcję ze środowiskiem. To skupia naszą uwagę na relacjach między fragmentami bądź osobnikami złożonych systemów i podsystemów i na tym jak te relacje kształtują zachowanie i przetrwanie systemu.

Ludzkie systemy zdają się rozwijać świadomość, która domaga się równowagi i sprawiedliwości. Praca systemowa Martyna pokazuje jak choroby, konflikty i zdrowie psychiczne znajdują swój początek w problemach relacji i jak można je rozwiązać poprzez coaching relacji… nawet współuzależnienie związane z osobami, których nie ma już wśród nas albo w naszym życiu.

Systemy mogą się stabilizować albo destabilizować poprzez dokonywanie wymiany z innymi systemami, jako że potrafią się rozwijać w bardziej złożone konfiguracje. Samoorganizujące się systemy mogą zwiększać lub zmniejszać swoje umiejętności przetrwania. Modele z teorii systemów zostały zintegrowane z naszym coachingiem i treningiem systemowym. Patrz Teoria Systemów i Teoria Chaosu.

Tłumaczenie Paulina Maciejewska

Kopiowanie fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora jest zabronione. Jeśli chcesz udostępnić tekst na swoim blogu podaj linka do tej strony. 

Jeśli chcesz zostać trenerem Coachingu Soulwork skontaktuj się z nami w celu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.